Büşra TÜRKOĞLU

Büşra TÜRKOĞLU

Okul Öncesi Öğretmeni
[email protected]

Yarıyıl Tatilinde Zamanı Kaliteli ve Verimli Geçirmenin Yolları  

30 Ocak 2021 - 15:33

Yarıyıl tatili geldi, çocuklar karnelerini aldılar ve tatilin keyfini çıkarmaya hazırlar. Öğrenciler yarıyıl tatiline 22 Ocak tarihinde girdiler. 3 haftalık tatil süreci 15 Şubat’ta sona eriyor.  Bu süreçte pandemi koşullarını dikkate alarak sağlığımıza dikkat ederek, sosyal, sanatsal ve fiziksel aktivite etkinliklerinin yapılması oldukça keyifli ve dinlendirici olacaktır. 
Uzaktan eğitimin devam etmesi, çocukların bilgisayarlar, tabletler ve hatta internete bağlı cep telefonları gibi elektronik cihazlar ile uzun süre geçirmesine neden oldu.  Tatil sürecinde çocukların teknolojik cihazlardan mümkün olduğunca uzaklaşması öneriliyor.
Gerekli tedbirleri alarak açık havada fiziksel aktiviteler yapmaları ve kitap okuma alışkanlığını devam ettirmesi gelişmelerine katkı sağlayacaktır.
 
Öğretmenler, Veli ve Öğrenciler ile etkileşim içerisinde olmalı
Öğrencilerin burada sınıf arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle etkileşimli bir biçimde konuşabilecekleri bir ortamları da var. O yüzden öğretmenlerin bu süreçte öğrencileri sistem üzerinden denetlemesi iletişimin kopmamasını sağlayacaktır.
Öğretmen çocukları arayabilir ya da bir grup oluşturulabilir. Oradan verilen ödevlerin takibi sağlanıp haberleşebilirler. Sorumluluğunu bilen çocuklar için bu durum sıkıntı yaratmayacaktır. 


Aileye Büyük Sorumluluk Düşüyor
Çocuğunuza zaman ayırın. Aile içi etkili aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir. Yarıyıl tatili değerlendirilmesi gereken bir süreçtir.  Aile içi etkili iletişim sırasında kurduğunuz cümleler hem ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirir, hem de çocuğun kişilik gelişimine etki eder. Başarılarının artmasına sebep olur.

İletişimi Güçlendiren Sihirli Cümleler Kullanın! Kuşkusuz ki ne söylenildiği de nasıl söylenildiği de çok önemlidir.
“Seninle oyun oynamak çok eğlenceli.”
“Paylaştığın için teşekkür ederim.”
“Bu konuda sen ne düşünüyorsun?”
Çocuğunuzu sevdiğinizi belli edin. Bunu ona hissettirin! Çocuğunuzla ne kadar baş başa nitelikli vakit geçiriyorsanız o kadar seviyorsunuz demektir.

Çocuklar Aktif Halde Tutulabilir
Bunun nasıl yapılacağı çocuğunuzun yetenekleri ve tercihlerine bağlıdır. Lütfen çocuğunuzun yapabileceği aktiviteleri yerine getirirken çocuğunuzu yakından denetleyip destekleyin. Aklınıza gelebilecek küçük egzersiz uygulamaları ile hareketsizliği ortadan kaldırın.
 Örneğin, sadece daha sonra kullanacakları oyuncakları/tabletleri toplamak için yarışları aktiviteye dahil edin. Evde okul aktivitelerini yapmak için oturmadan önce ve sonra bir dans veya egzersiz gibi “ısınma” ve “soğuma” hareketleri yapmak çocuklar için harika olabilir. Çocukları evinizdeki veya bahçenizdeki işlerde yardımcı olmaya veya gerekli eşyaları bulmak/alıp getirmek için evin içinde dolaşmaya teşvik edin
Güvenli ve mümkünatı olan bahçe, evin önü, cadde veya parklar gibi açık alanları kullanın. Çocuk için uygun olabilecek bir spor seçilebilir. Bu gibi etkinlikler çocukla birlikte yapıldığında hem çocuğun hem de ebeveynlerin iyi hissetmelerini sağlar.
Ev Aktiviteleri Yapılabilir
Çocuklarınızla en sevdiğiniz oyunu veya hikayeyi paylaşabilirsiniz. Patlamış mısırınızı alıp çocuğunuzla birlikte ayağınızı uzatıp film izleyebilirsiniz. Çocuklarla bir tarif seçip, malzemeler için alışverişe gidebilir ve birlikte yemekten zevk alabileceğiniz bir şeyler pişirebilirsiniz.
Bilimsel Deneyimlere Yer Verilebilir
Bilim hayatımızda son derece önemli bir yer sahiptir. Çocuklar için uygun deneyler bulunup, birlikte yapılabilir. Basit hobiler, araştırmalar uygulanabilir. Origami, resim, seramik hamuru gibi. Heyecan verici ve ilgi çekici aktivitelerde bulunarak, eğlenceli ve bilgilendirici vakit
 geçirilebilir.

Çocukların Sıkılmalarına Da Fırsat Tanımalıyız
Tabii ki, bazı günler ne yapsanız da çocukların sıkıntısını engel olamayacaksınız. Çocukların can sıkıntılarına da müsaade etmeliyiz. Çocukların eğitimini ve gelişimini desteklemek için onlara yeni deneyimler sunmak elbette ki gereklidir, ancak onları 7/24 oyalayabilmemiz mümkün değil. Canları sıkıldığında onları meşgul etmeye çalıştıkça çocuklarımızı can sıkıntısının faydalarından mahrum etmiş oluruz. Çocuklarımızın sıkılmasına izin vermeliyiz ki kendi beceri ve yeteneklerini keşfetsinler, yeni fikirler üretebilsinler.  İYİ TATİLLER DİLERİM...

YORUMLAR

  • 0 Yorum