Kevser Aydoğdu Tan

Kevser Aydoğdu Tan

Veteriner
[email protected]

İnsan her şeyi kendi gibi görür 

21 Mayıs 2022 - 14:03

Bugün doğru gözükmek veya yanlış gözükmek üzerine konuşacağız.

Bazen bir şeyleri yaparken dışarıdan doğru gözüksün istiyoruz ya da dışarıdan bir şeyler yanlış gözüktüğünde yaptığımız şeylerin başka türlü olduğundan dolayı rahatsızlık hissediyoruz. 

Oysa dışarıdan nasıl gözüktüğünün günün sonunda hiçbir önemi yok. Çünkü yaptığımız şeyler bizi etkiliyor bizim hayatımızı etkiliyor. 

Başkasının hayatını nasıl etkilediği o kişiyle alakalı o kişiyi nasıl görmek istiyorsa, nasıl almak istiyorsa içeriye, nasıl anlamak istiyorsa öyle anlıyor ve ne yaparsak yapalım günün sonunda bunu değiştiremiyoruz. 

Çünkü herkes kendi anladığından mesul ben söylediklerimden mesulum sense anladıklarından...

Ben söylediklerimi söylemek istediğim manada söylüyorum sen de benim söylediklerimi kendin anlamak istediğin manada anlıyorsun. 

Günün sonunda beni tek ilgilendiren şey ne söylediğim ne manada söylediğim hangi kelimeyi sarfettiğim. Seni ilgilendiren kısımsa bundan senin ne anladığın.

Senin ne anladığın benim derdim olsa bile bunu değiştiremem. Çünkü senin ne anladığına ne anlayacağına sadece sen karar verirsin.

Sahip olduğun modifikasyonlar düşünce kalıplarını dinlediğin şeyi nasıl duyacağını belirliyor. Doğal olarak benim söylediğim senin zihnindeki bu modifikasyonlardan geçerek bir algı ortaya çıkarıyor.

Söylediğim şeyi istediğim kadar açıklamaya çalışayım zihnindeki modifikasyonlar bunu başka türlü algılamak üzerine çalışıyorsa bunu değiştirmem mümkün değildir. 

Ve bunun için harcadığım çabada aslında benim enerjimi gereksiz yere alır. Yani söylediklerimi sürekli açıklamaya çalıştıkça o öyle değil böyle demek istedim demeye devam ettikçe sürekli enerji kaybederiz. 

Sürekli kendimizden vermeye devam ediyoruz. Zaten ne söylediğini biliyorsan söylediğin şeyin ne anlama geldiğini ne manada söylediğinin farkındaysan geri kalanını bırak herkes ihtiyacı olduğu şekilde alsın. 

Onların bunu nasıl almak istediği ya da onların bunu nasıl anlamak istediğiyle ilgilenme. Çünkü bu onlarla alakalı senle alakalı değil.

Konuştuklarımızı doğru anlaşılsın diye konuştuğumuzda o doğrunun bizim doğrumuz olduğunu unutmayalım.

Sen söyle herkes kendi doğrusunu duyacaktır. Duymak istediğini ihtiyacı olanı duyacaktır. Hatta öyle bir duyacaktır ki sen bile neler söylemiş olduğuna hayret edeceksindir.

Kimse duyduğunu yanlış anlamaz herkes ihtiyacı olan şekilde anlar. O ihtiyacı da bizim anlatmak istediğimize denk düşmeyebilir o zaman anlaşılmaz kalmak onun için yapabileceğimiz en iyi şeydir. 

Sevgiler :) 

YORUMLAR

  • 0 Yorum